
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 3.2 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 950 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 3.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 3.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of Inputs | 1, 2 |
Stock: 45
Distributors
pcbx
Unit Price$10.39912
Ext.Price$10.39912
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.39912 | $10.39912 |
| 10 | $8.25166 | $82.51660 |
| 25 | $7.80934 | $195.23350 |
| 50 | $7.39070 | $369.53500 |
| 100 | $7.12422 | $712.42200 |
| 300 | $6.89510 | $2068.53000 |
| 500 | $6.67333 | $3336.66500 |
